Opinel nože

Francouzká firma Opinel, jejíž historie sahá až ke konci 19. Století v dnešní době představuje špičku mezi kapesními noži. V té době totiž Joseph Opinel a jeho otec ve vesničce Albiez-Le-Vieux vlastnili malou kovárnu. Kdy se postupem času jejich zaměření výroby začalo přesouvat z nejrůznějších kovaných nástrojů právě na nože. A v roce 1909 se Joseph Opinel přihlásil jako oficiální nožíř.

Podstatný zlom přišel až v roce 1911, kdy nože Opinel získali zlatou medaili na průmyslové výstavě v Turíně. A od té doby se věhlas nožů Opinel rozšiřoval po celém světě. Dnes se objem výroby pohybuje řádově v milionech kusů ročně. Jednoduchý design nožů se postupem času měnil jen minimálně, neboť v sobě nože Opinel nesou dokonalost ve své jednoduchosti.

Od té doby se věhlas těchto nožů rozšiřoval a v současnosti se objem výroby pohybuje řádově v milionech kusů ročně. Design nožů se v čase měnil jen minimálně, neboť v sobě od začátku své existence nesou elegantní jednoduchost a dokonalou funkčnost. Zřejmě největší změna přišla v roce 1955, kdy bylo zavedeno jištění čepele pomocí otočné objímky a to učinilo nože Opinel tím, čím jsou až dodnes – univerzální nůž pro všechny. Dalšího úspěchu dosáhla firma v roce 1985, kdy byl jejich nůž přijat do kolekce nejkrásnějších výrobků světa v Good Design Guide Victoria a Albert Museum v Londýně.

Tradiční nože Opinel zahrnují produkty, které si i v dnešní době neustálých změn a inovací zachovávají svůj původní styl. Velkou tradici v tomto segmentu mají španělské, italské nebo francouzské nože.
Mezi nejoblíbenější modely nožů značky Opinel bezpochyby patří tyto dvě základní řady: inox a carbon.
Série inox (nerezová) je prakticky bezúdržbová, ale cena je o to vyšší.
Na druhou stranu nůž Opinel carbon (uhlík) disponuje vyšší tvrdostí za nižší cenu, ovšem je potřeba se o ni trochu více “starat”. Uhlíkové Opinely jsou méně odolné vůči korozi, proto je třeba jednou za čas nanést olejový film.
Velikosti obou řad jsou rozděleny od nejmenšího po největší na N°: 02,03,04,05,06,07,08,09,10,12 a největší 13.
Střenky Opinel jsou vyrobeny podle modelu ze dřeva: buk, dub, ořech, oliva, bubinga a jiné.
Značka se snaží nabízet široký sortiment, proto následují další modely jako: effile-filetovací, houbařský nůž, gardening-zahradnický nůž, outdoor, dětský Opinel pro děti se zakulacenou čepelí, kuchyňské nože a další.