Jen málokterý český klenot je tak vzácný jako Svatováclavská koruna. Jde o symbol české státnosti, který lze běžně vidět jen při výjimečných událostech, kupříkladu během vybraných státních svátků. Pokud ho ale chcete spatřit, musíte se notně obrnit, protože se na něj stojí dlouhé fronty. Z tohoto důvodu se Pražská mincovna rozhodla vyrobit jeho věrnou kopii. Tu nyní máte možnost spatřit bez front v Obecním domě.

Kopie, kterou nerozeznáte od originálu

Pražská mincovna, jež sídlí právě v Obecním domě v Praze, si na kopii českého skvostu dala opravdu záležet. Jde o věrnou napodobeninu, jež byla dokonce vyrobena ručně dle tradičních pracovních postupů středověkých zlatníků. Je tak i při detailnějším zkoumání k nerozeznání od originálu.

Něco z historie Svatováclavské koruny

Svatováclavská koruna je významným středověkým klenotem. Symbolizuje českou státnost. V roce 1347 ji před svým usednutím na český královský trůn nechal vyrobit Karel IV., nejvýznamnější český panovník všech dob. Od té chvíle se stala nedílnou součástí českého kulturního dědictví. Je bohatě zdobená drahými kameny ze safíru, drahokamu či rubínu. Dnes je originál pečlivě střežený a šanci jej spatřit máte jen zřídkakdy. Věrnou kopii však v rámci prohlídky můžete vidět takřka kdykoliv, stačí navštívit Obecní dům v Praze, nedaleko Prašné brány.

Svatováclavská koruna je dnes kromě jiného i symbolem českého mincovnictví. Právě proto její repliku vystavuje Pražská mincovna ve svém sídle. Zabývá se totiž ražbou a prodejem mincí a drahých kovů, v její nabídce naleznete třeba i mince ČNB.

Až pojedete do Prahy na výlet, rozhodně si nenechte ujít možnost spatřit Svatováclavskou korunu v její plné kráse. Je bohatě zdobená, což uchvátí snad každého člověka. Prohlídka je zcela zdarma, neplatí se žádné vstupné.

Kategorie: Cestování