Máte možnost předčasného splacení hypotečního úvěru? Neobávejte se poplatků. Současná legislativa vám hraje do karet.

Donedávna nebyla tato oblast nijak regulována a záleželo jen na bankách, jaká si nastaví pravidla a poplatky s předčasným splácením související. Od 1. 12. 2016 vstoupil v platnost nový zákon 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, který mimo jiné nastavuje jasná pravidla pro předčasné splacení spotřebitelského úvěru, tedy i úvěru na bydlení.

Koho se novinka týká?

Podle nové legislativy bude předčasné splacení úvěru pro spotřebitele (pod pojmem spotřebitel se rozumí osoba, která úvěr nepoužívá k podnikatelské činnosti) jednodušší a mělo by být i levnější. Podmínky uvedené v zákoně jsou však poměrně složité a rozsáhlé  a je nutné se s nimi důkladně seznámit. Pokud si vezmete úvěr nyní, nová pravidla se na vás vztahují samozřejmě již automaticky. Zákon se vás ale týká, i když jste hypoteční smlouvu uzavřeli před 1. 12. 2016, jenom ne okamžitě, ale až ode dne, kdy vám začne běžet nové období fixace (pokud máte pevnou úrokovou sazbu). Jestli máte variabilní úrokovou sazbu, platí pro vás od 1. 12. 2016.

Jak splatit úvěr co nejlevněji?

Nejjednodušší možností je splatit každý rok 25 % z výše úvěru a to jednorázově vždy během měsíce před dnem výročí uzavření smlouvy. Za tuto možnost si banky neúčtují vůbec nic. Úvěr nebo jeho část můžete nyní splatit kdykoliv, ovšem pak si banky mohou naúčtovat náhradu účelně vynaložených nákladů. Pod tímto pojmem si každá banka představuje něco jiného. Na rozdíl od dob minulých je však tato částka stanovena jako maximálně 1 % z předčasně splacené části úvěru, nejvýše 50 tisíc korun.

Zákon řeší řadu různých situaci. Abyste měli jistotu, že z něj vytěžíte co nejvíce, poraďte se se zkušeným poradcem s praxí. Vše vám vysvětlí nezávislá poradkyně Martina Škarydková.