Výběr žaluzií většinou není nijak náročný, nejdříve je potřeba si vyjasnit, zda chcete vnitřní žaluzie, venkovní žaluzie nebo přímo venkovní rolety. Poté už je výběr zábavnější, můžete si vybírat z různých designů, barev, zpracování, materiálů a podobně. Přesto existuje několik základních otázek, které byste si před pořízením žaluzií měli zodpovědět, a to především v případě, že si kupujete žaluzie online a bez konzultace.

Zatímco dříve byla konzultace s prodejcem běžná, dnes se značná část žaluzií prodává on-line, to s sebou samozřejmě pro spotřebitele nese výhody, jednou z největších výhod je nižší cena, ale na druhou stranu si můžete lehce neuvědomit některé základní věci.

Kdo mi žaluzie namontuje?

Většina obchodu nabízí samozřejmě i montáž žaluzií, výhoda je především v tom, že budete mít žaluzie odborně namontovány, což se může projevit například v delší životnosti, lepším stínění a podobně. Pokud se přesto rozhodnete interiérové žaluzie namontovat sami, budete potřebovat nářadí, bez kterého se neobejdete, ještě než se pustíte do montáže, zkontrolujete ho. Podrobný výpis potřebného nářadí vám řekne prodejce nebo bude uvedeno v manuálu.

Rozhodně neporučujeme svépomocí montovat interiérové vertikální žaluzie, ty jsou totiž složitější. A už vůbec ne venkovní žaluzie či rolety, k tomu je opravdu potřeba zručných odborníků. Navíc venkovní rolety a žaluzie jsou podstatně dražší a je zbytečné si je poškodit neodbornou montáží.

Opravdu mám správný rozměr?

Vybrat správný rozměr není složité, ale může se stát, že okno zkrátka špatně zaměříte. Správný rozměr žaluzií tedy závisí především v pečlivém zaměření, k tomu vám poslouží několik dostupných videonávodů. Nejedná se o složitý úkon, jednoduše naměříte hlavní rozměry, tedy výšku okna, šířku a jeho hloubku, vystačí vám k tomu metr, tužka, pravítko a případně pomocník k přidržení metru, aby měření bylo co možná nejpřesnější.

Zvládnu žaluzie opravit a starat se o ně?

Je dobré nakupovat žaluzie tam, kde vám k nim poskytnou také následný servis, pokud to bude potřeba. Zatímco údržba a servis klasických interiérových horizontálních či vertikálních žaluzií je prakticky nulová a stačí je jen šetrně otřít od prachu, v případě venkovních žaluzií je situace jiná. Automatický mechanismus občas potřebuje servis, mnohdy jsou navíc na nepřístupném místě, takže se k nim tak lehce nedostanete, abyste je omyli. Podobně to platí v případě venkovních rolet.