Zbavovat se dokumentů vytvořených v 21. století není až tak složité. Ve spoustě případů prostě stačí zmáčknout klávesu Delete. Tedy technicky vzato je celá záležitost mnohem složitější, jelikož i takto odstraněná data se ještě z disku speciálními postupy dají získat. Účelem této myšlenky však bylo poukázat na to, že zbavovat se dokumentů v papírové podobě je podstatně komplikovanější.

Některé listy papíru se dají bez problémů hodit do modrého kontejneru. Odtamtud se odvezou, zrecyklují a použijí na nový papír nebo jiné papírové výrobky. Jenže jsou i listiny, které byste vzhledem k bezpečnosti do kontejneru házet neměli, protože nikdy nevíte, komu se odtamtud ještě dostanou do ruky. Jde o všemožné smlouvy a obecně dokumenty, na nichž se objevují osobní údaje. A takové se vyskytují zejména ve firmách.

Doma vám postačí ruční skartovačka

Citlivé dokumenty jistě máte i doma, nicméně spíš v malém množství. Jestli se jich chcete zbavit, můžete je hodit do kamen, případně skartovat v ruční skartovačce. Ve firemním prostředí je však situace trochu jiná. S ruční skartovačkou byste se nadřeli a větší množství listů může být problematické i pro elektrické modely. Navíc musíte obětovat jednoho zaměstnance, který bude listy do skartovačky dávat a vysypávat ji, když se zásobník na papírovou drť zaplní.

Větší množství dokumentů vyřeší externí firma

Proto je pro podniky většinou lepší svěřit úkol likvidace externí firmě. Skartace dokumentů Praha je například doménou společnosti Ekoskart. Skartuje na částice o velikosti 6×40-53 mm, což je stupeň pro „důvěrné“ utajení podle normy NBU. Dokumenty si od vás odveze, skartuje je, vydá protokol o ekologické likvidaci a vrátí vám prázdné šanony a pytle. Poradí si nejen s papírem, ale také s datovými nosiči, jako jsou CD, DVD, videokazety a diskety. O bezpečí dat nemusíte mít starost, skartace se provádí ve střeženém objektu.

Nakonec pro vás celý postup může být tak jednoduchý jako zmáčknutí oné klávesy Delete. Stačí zvednout telefon a domluvit si, kdy má Ekoskart pro věci k likvidaci přijet.