Možnosti současných tzv. 3D tiskáren téměř neznají mezí. Nad některými „výtvory“ doslova zůstává rozum stát.

3D tisk je v podstatě proces, na jehož konci stojí tzv. trojrozměrné objekty. Ty se „rodí“ na zařízení, kterému sice říkáme 3D tiskárna, i když s klasickou tiskárnou, jak ji známe, toho nemají moc společného. Spíše by mu sedlo označení aditivní výroba, v rámci které výsledný produkt vzniká přikládáním, tedy přidáváním jednotlivých vrstev na sebe.

Raketový vzestup 3D tisku

V různých především průmyslových odvětvích se 3D technologie začala uplatňovat zhruba od roku 2003, kdy ale byla doménou pouze několika vyhraněných oborů. Na jejím rozvoji zanechal své stopy i český vývojář Jan Průša. Od té doby ale technologie 3D tisku učinila opravdu obrovský skok.

Revoluční technologie

Jen výčet produktů, jež je v současné době možné „vytisknout“ na 3D tiskárně, je důkazem, že se jedná o revoluční technologii. Spotřební technika, elektronika, automobilový průmysl i letecká výroba, tato všechna odvětví technologii 3D tisku využívají. Nad některými produkty doslova zůstává rozum stát.

3D tisk v medicíně

3D tisku se již běžně využívá v medicíně, například v kardiochirurgii. Řada edukačních, prezentačních, operačních i protetických pomůcek má svůj původ ve 3D tiskárně. Stejně jako unikátní ortézy pro psy pocházející z pera předního českého designera Jana Jiránka, jenž se zabývá jejich 3D modelací. S dalším unikátním kouskem přišel designer Tomáš Vacek. Je jím naprosto unikátní kryt na protézu lidské nohy. Její výrobu opět svěřil 3D tiskárně. Fotografie všech zmíněných produktů jsou k vidění na stránkách 3dees.cz a rozhodně stojí za zhlédnutí.

Metody 3D tisku

Pro účely trojrozměrného tisku se v současné době používá několik metod. Jednou z nich je například tzv. Fused Deposition Modelling, známá pod zkratkou FDM. Modelář ať již v počítači či 3D skenováním vytvoří tzv. 3D model neboli nákres. Tiskárna následně na sebe přikládá jednotlivé úzké vrstvy tekutého materiálu, který prakticky ihned ztvrdne. Výsledkem je trojrozměrný produkt.

3D tisk na zakázku

Metody 3D tisku ovšem nejsou doménou jen tak vyhraněných odvětví, jakým jsou medicína či automobilový průmysl. 3D tiskárna může stejně dobře posloužit i vám a vašemu podnikání. A nemusíte si ji hned pořizovat. Stačí se obrátit na některou službu 3D tisku na zakázku. Proces výroby se v podstatě velmi podobá výše zmíněnému procesu FDM.

3D modelování a skenování

Ani zakázkový tisk se tedy neobejde bez kvalitního 3D modelu. Proces 3D modelování doporučujeme svěřit do rukou profesionálního modeláře, kterého najdete například na již zmíněných stránkách 3dees.cz. Po něm bude následovat nezbytné 3D skenování, v rámci něhož je třeba 3D model náležitě připravit pro tisk samotný, tedy naskenovat. Posledním krokem je jeho finální výroba. Tímto způsobem si můžete nechat vyrobit třeba různé plastové součástky, kryty na elektroniku, ale třeba i originální šperky. Technologie zkrátka jde kupředu a my s ní.