Pražský trh s nemovitostmi vyčnívá v rámci celé republiky zejména díky své velikosti, neboť právě zde se odehrává více než polovina všech obchodů. Jaké jsou tedy současné trendy na pražském trhu s byty? Nejprve je rozhodně třeba podotknout, že mírný růst cen nemovitostí v Praze a okolí, zhruba do vzdálenosti 30 kilometrů, lze očekávat i v letošním roce.

Růst trhu s novým rezidenčním bydlením

Stále roste poptávka po novostavbách bytových jednotek, spolu s tím je patrný i velký zájem o hodnotnější nemovitosti v lukrativních pražských lokalitách. Mezi jednotlivými lokalitami a developerskými projekty lze však pozorovat poměrně velké cenové rozdíly, ale i rozdíly co se týče kvality jejich služeb.

Bydlení ve vlastním

Trend bydlení ve vlastní nemovitosti se z ostatních zemí Evropské unie pomalu, ale jistě dostává i k nám. Lidé si čím dál častěji uvědomují, že bydlení ve vlastním přináší spoustu výhod. Díky přetrvávajícím nízkým úrokovým sazbám se pro nákup bytu rozhodnou i lidé, kteří by o hypotečním úvěru nikdy neuvažovali. Jejich počet roste i díky celkovému růstu ekonomiky a bytové výstavby.

Nemovitosti jako investice

Nemovitosti skrývají obrovský potenciál pro zhodnocení peněz. Jedná se totiž o velmi stabilní investici, která se trvale mírně zhodnocuje. Tento potenciál objevuje stále více lidí. Neklesající investiční aktivity do nemovitostí pořizovaných zejména za účelem dalšího pronajímání podporují další rozvoj trhu s nemovitostmi v Praze a okolí.

Realitní makléři versus developeři

Velmi málo lidí však při nákupu nemovitosti využívá služeb realitního makléře. Stále zde panuje obrovská nedůvěra, mnoho potenciálních klientů navíc odradí výše provize za zprostředkování nákupu nemovitosti. Čím dál více developerů však nabízí své nemovitosti přímo, prodej bytu Praha navíc zahrnuje i veškeré poradenské a právní služby. Většina z nich nabízí svým klientům i zajištění financování koupě nemovitosti.