Současný trh se zahradními domky je vskutku rozmanitý. V nabídce jsou různé varianty – plechové, dřevěné i plastové. Ovšem při výběru byste měli vedle materiálu zohlednit také účel použití. Většinou jsou už univerzální, přičemž v zimním období poslouží jako úkryt pro nářadí a sekačku a v letním zase dětem jako nedobytný hrad.

Pokud jste se rozhodli pro stavbu zahradního domku svépomocí, musíte si uvědomit, co všechno vás čeká. V první řadě musíte sehnat materiál, opracovat ho, nařezat na požadovanou velikost, vyřídit stavební povolení, pokud plánujete větší stavení, a potom se teprve můžete pustit do realizace.

Jak je to se stavebním povolením?

Stavební povolení je nezbytné vyřídit v okamžiku, kdy plánujete zahradní domek o ploše větší než 25 metrů čtverečních a výšce přesahující 5 metrů. Jestliže se do daných rozměrů vlezete, nepotřebujete ani povolení, ani ohlášení. Ovšem pozor, i tak se musíte vydat na stavební úřad, neboť potřebujete územní souhlas či územní rozhodnutí.

Investice do již hotového zahradního domku

Jednodušší je pořídit si už postavené a seskládané zahradní domky, které se pouze do zahrady postaví. Obrovskou výhodou je, že nepotřebují žádné základy, postačí jim pouze rovná plocha. Zahradní domek potom poslouží jako na nářadí, a tak ho už nemusíte schovávat v garáži anebo obytných místnostech domu.

Dřevěný zahradní domek je k dostání ve dvou konstrukčních typech. První je srubová konstrukce vyznačující se vysokou stabilitou a pevností. Slibuje perfektní tepelně izolační vlastnosti, tudíž není problém, aby takový domek posloužil i v zimě jako místo k přespání. Druhou možností je dřevěný domek z hranolů, jenž je uvnitř obehnán OSB deskami. Odolává také povětrnostním vlivům a dešti, tudíž se nemusíte bát toho, že by se do interiéru dostalo vlhko.

Kategorie: Bydlení