Vhodná matrace rovná se půl zdraví, o tom bez debat. Na základě jakých parametrů ale tu vhodnou matraci vybrat?

Matrace, s nimiž se setkáte na trhu, se rozdělují podle vlastností, materiálu a rozměrů. Z vlastností jmenujme především tvrdost, neboli tuhost matrace. Ta se označuje písmeny T (z českého tvrdost) popřípadě H (anglického hardness) a číslicemi od jedné do čtyř. Tvrdost do určité míry zároveň označuje nosnost matrace. Obecně se dá říci, že čím vyšší hmotnost uživatele matrace, tím vyšší tvrdostí by daná matrace měla disponovat. A obráceně. Stupnice tvrdosti jsou běžně dostupné na internetu a před nákupem matrace je vhodné ji nastudovat.

Zaměřeno na materiály

Dalším parametrem, který je na místě při výběru matrace vzít v potaz, je zmíněný materiál, z něhož je matrace vyrobená. Na trhu tak najdete matrace pěnové, latexové, antialergické, z bambusového a kokosového vlákna, ovčího rouna atd. Hitem současné doby jsou matrace z líné pěny, které vám dokonale zprostředkují stav beztíže. Tuto matraci pod sebou zkrátka téměř vůbec necítíte.

Zaměřeno na rozměry

Co se rozměrů týče, matraci v tomto směru volte na základě rozměrů lůžka. Na trhu najdete matrace 160 × 200 cm, ale i matrace 120 × 200 cm stejně jako 80 × 200 cm, 90 × 200 cm i 180 × 200. Vezměte si metr, lůžko si dobře přeměřte a vyberte rozměr, který mu sedne.

Matraci si vyzkoušejte

Zřejmě vás nemusíme upozorňovat na to, že matraci je vhodné si před zakoupením vyzkoušet. Vhodná je tak návštěva ve specializované prodejně, která vám umožní na matraci ulehnout. Špatnou zprávou v tomto smyslu je, že toto krátké ulehnutí vám sice mnohé naznačí, ale skutečné kvality matrace poznáte minimálně po dvou týdnech jejího užívání. Proto renomované e-shopy specializující se na prodej matrací nabízejí službu výměny matrace za jinou. Nákupem takové matrace tak v podstatě nic neriskujete. Nebude-li vám vyhovovat, jednoduše ji vyměníte za jinou. Praktické, že?

Kategorie: Bydlení