Inovativní technologie jdou stále kupředu a mnohdy předčí naše očekávání. Ještě před pár lety jsme si v případě tisku mohli jen představit, že se jedná o obrázky na 2D papíře. Dnes? Můžete si vytisknout i vánoční cukroví.

Unikátní 3D tisk – Praha

3D tisk samozřejmě neznamená to, že si zadáte vánoční cukroví a z tiskárny vám skutečně vyjedou vanilkové rohlíčky. Zatím to takto nefunguje, i když v budoucnu, kdo ví. Do počítače zadáte podobu požadovaného objektu. Hračka, jídlo, maketa auta či domu, šperky apod. Uložíte požadované parametry (např. rozměry). V počítači se vytvoří náhled. Technologickou cestou se do přístroje, který je připojen na počítač, přenesou informace. Tento napojený systém začne vytlačovat příslušnou pružnou hmotu. V případě cukroví je to těsto, u hraček či maket nylon, kapolyester, polypropylen apod. Následně se na sebe začnou vrstvit jednotlivé části hmoty, z nichž vzejde skutečný 3D produkt. Výhodou je, že budete mít požadovaný kousek na milimetr přesně, jak si přejete, a každý exemplář bude stejný. Toužíte to vyzkoušet? Do vyhledávače zadejte například „3D tisk Praha“. V hlavním městě tuto službu nabízí i firma 3Dees.

3D tisk nabízí hračky i vánoční cukroví

Stejně, jako si můžete vybrat z nepřeberného množství produktů, je pružný i výběr materiálů. Ty jsou, mimochodem, rovněž i pružné, nebo pevné jako skála. Firmy, které nabízí tyto služby, mají k dispozici široké spektrum možností, aby vytvořily produkty na míru vašim požadavkům. Lze říci, že zhmotní váš sen. Za jak dlouho, to záleží na náročnosti požadavku. Samozřejmě nejde o pár vteřin, jako když tisknete na papír. Může to být do druhého dne, standardně se zakázka dodává do týdne.

Jak probíhá 3D tisk?

Připravte si návrh 3D modelu, standardně se dodává ve formátu .stl nebo 3mf. Někdy se využívají i .obj, .step a .iges. Do objednávky zadejte, k čemu má výsledný objekt sloužit, jakou má snést zátěž apod. Nemáte 3D model? Nevadí. Firmy mají archiv svých prací, můžete si vybrat a případně svoji vizi trochu upravit. 3D model lze získat i 3D skenováním reálného objektu.

Jaká je cena 3D tisku?

Častá otázka, bohužel tím, jak je tento obor flexibilní, nelze univerzálně říci, kolik bude zakázka stát. Všeobecně lze říci, že jednoduché objekty se pohybují v řádech několika set korun, náročnější objekty mohou vyjít na tisíce. Za ty jsou ochotny platit velké firmy, jež využívají služeb 3D tiskáren ve velkém. Například ve sféře staveb. Modely budoucích velkých projektů přesně ilustrují budoucí podobu domů i komplexů budov. Architekti, developeři či stavební firmy si proto takto nechají vizualizovat své návrhy. 3D tisk je však mnohem flexibilnější. Nabízí tyto velké objekty, stejně tak můžete nechat svému dítěti vytisknout hračku či sobě jako rodiči darujete těžítko se jménem ratolesti. Fantazii se meze nekladou, a té trojrozměrné obzvlášť.

Kategorie: Podnikání