Archiv pro měsíc: Srpen 2012

Bardejovské kúpele pozývajú v nedeľu na ALŽBETÍNSKY DEŇ

Bardejovské kúpele pozývajú širokú verejnosť na 9. ročník spomienkovej slávnosti ALŽBETÍNSKY DEŇ, ktorý sa uskutoční v nedeľu 2. septembra 2012 o 15.00 v priestoroch Kúpeľnej kolonády. Slávnosť je spomienkou na pobyt cisárovnej Alžbety, nazývanej Sisi, v Bardejovských kúpeľoch v roku 1895 a tradične sa ňou uzatvára letná kúpeľná sezóna. Bardejovské kúpele pozývajú širokú verejnosť na 9. ročník spomienkovej slávnosti ALŽBETÍNSKY DEŇ, ktorý sa uskutoční v nedeľu 2. septembra 2012 o 15.00 v priestoroch Kúpeľnej kolonády. Slávnosť je spomienkou na pobyt cisárovnej Alžbety, nazývanej Sisi, v Bardejovských kúpeľoch v roku 1895 a tradične sa ňou uzatvára letná kúpeľná sezóna. Sprievodnou akciou je výstava fotografií pri príležitosti pobytu cisárovnej Alžbety, v priestoroch Kúpeľnej kolonády a predaj spomienkových predmetov a suvenírov na jej pamiatku na recepciách hotelov Ozón, Astória a Alžbeta. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.

,,Bardejovské Kúpele patrili koncom 19. storočia k najprestížnejším a najlepšie vybaveným kúpeľom Uhorska a celej strednej Európy. Ich liečivá sila, priaznivá poloha a jedinečné prírodné a klimatické danosti lákali popredných predstaviteľov spoločenského, vedeckého a kultúrneho života a v neposlednom rade príslušníkov vysokej šľachty. Vrcholnou udalosťou sezóny roku 1895 bola návšteva a následný pobyt cisárovnej a kráľovnej Alžbety, ktorá tu v júli strávila plné tri týždne a odchádzala odtiaľto uzdravená, spokojná, telesne i duševne vyrovnaná a posilnená. Na jej počesť organizujeme už 9. ročník spomienkovej slávnosti, ktorý začne slávnostnými fanfárami. Nasleduje uvítacia reč generálneho riaditeľa kúpeľov, položenie kvetov k pomníku Alžbety, slávnostná báseň a koncert Prešovského salónneho orchestra“, vymenovala T. Šatanková.

Dodala, že ešte predtým vo štvrtok 30. augusta 2012 ukončia v kúpeľoch 58. ročník Medzinárodného hudobného leta, ktoré trvalo od 25. júna 2012. Celkovo v rámci neho odznelo 11 koncertov slovenských, českých, poľských a nemeckých interpretov. Z toho tri koncerty boli z tvorby bardejovského rodáka Bélu Kélera a venované 130. výročiu jeho úmrtia. Medzinárodné hudobné leto je najvýznamnejšou kultúrnou udalosťou roka v Bardejovských kúpeľoch. Do kúpeľov sa už tradične chodí aj za kultúrou a počas leta sa tu často konajú kultúrno-spoločenské podujatia. V tomto roku ešte návštevníkov poteší premiérové Vinobranie, na ktorom sa predstavia predovšetkým vinári z Tokajskej oblasti. V nedeľu 2. septembra 2012 sa ukončí aj tohtoročná sezóna kolonádnych koncertov, ktorá tešila návštevníkov od 26. júna. Okrem toho, Bardejovské kúpele ponúkajú každodenne tanečné zábavy na troch miestach a to so živou muzikou.

Bardejovské kúpele patria k trom najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom lôžok najväčším slovenským kúpeľom. Zároveň sa hrdia tým, že patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb. Vychutnávala si ich nielen manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, ale pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

Viac informácií na : www.kupele-bj.sk

Centrálne rezervačné oddelenie:

Tel.: 054/477 4346, 477 2717 Fax: 054/472 3549

E-mail: rezervacie@kupele-bj.sk, pk@kupele-bj.skDalekohledy

Lidé používají dalekohledy již více, než sto let. S vývojem techniky a technologie se během této doby dalekohledy zlepšovaly co se kvality optiky týče, stejně tak použitím materiálu na jeho výrobu a dalších vlastností, bez kterých si dnes dobrý dalekohled neumíme představit.
Pokud se budeme bavit o parametrech dalekohledu, budeme mluvit vždy o zvětšení. Lidé používají dalekohledy již více, než sto let. S vývojem techniky a technologie se během této doby dalekohledy zlepšovaly co se kvality optiky týče, stejně tak použitím materiálu na jeho výrobu a dalších vlastností, bez kterých si dnes dobrý dalekohled neumíme představit.

Pokud se budeme bavit o parametrech dalekohledu, budeme mluvit vždy o zvětšení. Zvětšení u dalekohledu nám udává, kolikrát se nám pozorovaný objekt přiblíží. Toto zvětšení má samozřejmě přímý vliv na jaké pozorování dalekohled využijeme. Můžeme vybírat dalekohledy pro astrologické pozorování, pro pozorování přírody, využít je můžeme při turistice, nebo myslivosti. Pamatujte si, že čím větší je zvětšení dalekohledu, tím je menší zorné pole. Díky tomu se můžete i hůře orientovat a výsledný obraz bude neostrý. Pro různé typy pozorování jsou určeny i různé typy dalekohledů. Takže něco jako dva v jednom, nebo univerzální dalekohled neexistuje. Dalekohledy můžete vybírat mezi binokuláry /dalekohledy pro obě oči/ a monokuláry /pro jedno oko/. Binokuláry jsou určeny především pro turistické pozorování, myslivost, nebo ornitologii. Monokuláry ocení především pozorovatelé noční oblohy, amatérští astrologové, nebo námořníci. Nicméně všichni, kdo si budou chtít zakoupit dalekohled budou od něj požadovat potřebné přiblížení objektu, který chtějí pozorovat. Ať už to bude myslivec na čekané, nebo amatérský astrolog při pozorování noční oblohy. Každý dalekohled má stejnou základní optickou soustavu. Ta se skládá z jedné, nebo více soustav čoček. Důležitou částí dalekohledu je okulár, tudy vchází světlo do oka. Další část dalekohledu – objektiv přes který prochází světlo do dalekohledu má vliv na jeho světelnost. Tedy čím je objektiv větší, tím má lepší světelnost. Kvalita optiky u každého dalekohledu hraje důležitou roli. Určitě zapomeňte na plastové čočky!! Sklo nic nenahradí. Antireflexní vrstva, kterou jsou čočky potaženy by měla být samozřejmostí. Nejenže zabrání nežádoucím odrazům, ale svým způsobem i chrání čočky před poškrábáním. Co se týká těla dalekohledu, dejte přednost lehkým slitinám kovu před plastem. Dalekohledy plněné dusíkem, který zabrání zamlžování, nebo voděodolné dalekohledy by neměly být něco, co je zbytečné. Určitě vám nezkazí radost víc, než když se chystáte pozorovat a máte zamlžené čočky. Stejně tak obal na dalekohled, který jej chrání proti vnějším vlivům by měl být kvalitní.

Co se týká kvality a ceny dalekohledu, nemusí zde vždy platit přímá úměra. I menší turistické dalekohledy mají kvalitní obraz a nemusí vás finančně zruinovat. Cena dalekohledu se odvíjí od konstrukce čočkové soustavy. Kvalitní dalekohledy koupíte na www.dalekohledy-puskohledy.cz.

Mikroskop

Mikroskop je optický přístroj, který dnes nepatří jen k vybavení profesionálních laboratoří a ke studijním účelům na školách. Jeho majitelem může být kdokoliv z nás, kdo chce na vlastní oči pozorovat svět v jiném rozměru. Takže kromě profesionálních, poloprofesionálních a studentských mikroskopů jsou dnes na trhu i mikroskopy pro děti. Mikroskop je optický přístroj, který dnes nepatří jen k vybavení profesionálních laboratoří a ke studijním účelům na školách. Jeho majitelem může být kdokoliv z nás, kdo chce na vlastní oči pozorovat svět v jiném rozměru. Takže kromě profesionálních, poloprofesionálních a studentských mikroskopů jsou dnes na trhu i mikroskopy pro děti. Tyto mikroskopy jsou velmi jednoduché na ovládání, většinou v kovovém, nebo plastovém provedení. U mikroskopu stejně jako u jiných optických přístrojů musíme přihlédnout k tomu, k čemu jej budeme používat. Mikroskop nám slouží k pozorování detailů a neexistuje jeden univerzální k různým druhům pozorování. Mikroskopy stejně jako dalekohledy dělíme na monokulární – pro pozorování jedním okem a binokulární – pro pozorování oběma očima. Dětské studentské mikroskopy jsou většinou monokulární. Mikroskop se skládá z několika součástí – objektivu, okuláru a tubusu. Objektiv a okulár jsou optické části mikroskopu. Objektiv pozorovaný předmět zvětší a převrátí. Okulár nám umožňuje sledovat pozorovaný předmět. Tubus mikroskopu nám umožní nastavit vzájemnou polohu okuláru a mikroskopu. Další součástí mikroskopu je osvětlovací soustava. Ta je buď zrcátková, halogenová, nebo LED. Cenově nejdostupnější jsou samozřejmě dětské mikroskopy, mají jednoduché nastavování a ovládání. Pro první zkušenosti je dětský mikroskop naprosto dostačující. Dětem k úplnému potěšení bude stačit pozorovat jednoduché preparáty, které se vkládají mezi podložní a krycí víčko. Pozorované předměty, nebo-li preparáty si může dítě obstarat za pomocí rodičů samo. Někdy bývají jako příslušenství u mikroskopu. Další oblastí, kde se používají celkem jednoduché mikroskopy je numismatika a geologie. Tady je pozorování předmětů zvětšeno asi 20x. Pro takováto pozorování ale naprosto dostačující. Ve školách už bývá rozlišení okolo 400x, u laboratorních se už pohybujeme na čísle 2000x. Pokud budeme řešit kvalitu mikroskopu, nenechte se mýlit. Ta není dána velikostí zvětšení. Důležitou veličinou u mikroskopu je jeho schopnost zachytit ostrý obraz pozorovaného předmětu. Hodnotu mikroskopu může navyšovat i příslušenství, které může zahrnovat připojení k počítači apod.

Mikroskop je optický přístroj a podle toho by sním také mělo být zacházeno. Při nesprávné manipulaci může dojít k nenávratnému poškození např. optické soustavy. Před prvním použitím si řádně přečtěte návod a instrukce k jeho používání. Vyčleňte si na mikroskop místo, kde nehrozí, že by se stala nějaká nehoda. Měl by vždy stát na rovném a pevném povrchu. Pokud jej nebudete delší čas používat, přikryjte jej např. igelitem a úplně nejlépe, pokud jej uložíte do krabice. Samozřejmostí je, že po každém použití vyčistíte jak podložní, tak krycí sklíčko. Vyčistíte čočky, ale vždy na ně používejte speciální prostředky k tomu určené. Pokud dodržíte všechny zásady pro správnou manipulaci, ošetření a uchování mikroskopu, budete se z něj a z pozorování těšit dlouhou dobu.

Designově zajímavé poštovní schránky

Poštovní schránky jsou nedílnou součástí jakékoliv nemovitosti, ať už jde o rodinné domy, rekreační objekty, bytová společenstva nebo komerční budovy. Jde o efektivní a praktický prvek, do kterého Vám pošťák dennodenně hází došlou poštu a jiný druh korespondence. Není proto s podivem, že tento produkt naleznete na jakékoliv brance nebo vstupních dveřích. Pakliže se však chcete vyjímat běžnému standardu a rádi byste měli něco lepšího a zajímavějšího v této oblasti. Poštovní schránky jsou nedílnou součástí jakékoliv nemovitosti, ať už jde o rodinné domy, rekreační objekty, bytová společenstva nebo komerční budovy. Jde o efektivní a praktický prvek, do kterého Vám pošťák dennodenně hází došlou poštu a jiný druh korespondence. Není proto s podivem, že tento produkt naleznete na jakékoliv brance nebo vstupních dveřích. Pakliže se však chcete vyjímat běžnému standardu a rádi byste měli něco lepšího a zajímavějšího v této oblasti, zvolte designové poštovní schránky MEFA.Moderní dánské výrobky, které se honosí svojí výtečnou kvalitou a především originálním a nadčasovým vzhledem. Díky použití precizních výrobních materiálů máte zajištěnu dlouhotrvající životnost těchto produktů, jež odolávají nepříznivým a špatným povětrnostním podmínkám s tím největším nadhledem. Zmíněné poštovní schránky jsou prezentovány hned v několika modelových řadách, které se mohou vyjímat na libovolných místech. Design je pravděpodobně tím odlišovacím prvkem, který dělá z těchto výrobků něco lepšího, modernějšího a luxusnějšího. Díky poměrně dostatečnému množství kreativních modelů si na své přijde opravdu každý vyznavač preciznosti a originality. I díky těmto předpokladům můžete poštovní schránky MEFA objevovat stále častěji.Výše zmíněné produkty prezentuje portál postovni-schranky-mefa.cz, který Vás bude zásobit řadou špičkového a propracovaného sortimentu. Typové řady jako Harmony, Trend nebo Multi hovoří jednoznačně za vše, což si můžete ověřit i na vlastní oči. Kreativní kombinace použitých materiálů, která vnese těmto doplňkům určitou výjimečnost a exkluzivitu. Obdarujte své vstupní prostory také něčím novým, bezkonkurenčním a zcela nezaměnitelným – poštovními schránkami MEFA.

Profesionální bezpečnost práce

Bezpečnost práce patří dnes již k naprostým standardům ve všech společnostech, ať už většího nebo menšího charakteru. Jde o praktická školení všech odpovědných zaměstnanců, která není radno za jakýchkoliv okolností podceňovat.Pakliže si nemůžete dovolit luxus v podobě vlastního školitele, naskýtá se samozřejmě řešení, kterým je outsourcing. Tedy externí společnost, která Vám zajistí prvotřídní a kvalifikovanou bezpečnost práce. Výtečné služby, jež budou zaštítěny špičkovým a odborným týmem lidi Bezpečnost práce patří dnes již k naprostým standardům ve všech společnostech, ať už většího nebo menšího charakteru. Jde o praktická školení všech odpovědných zaměstnanců, která není radno za jakýchkoliv okolností podceňovat. Pakliže si nemůžete dovolit luxus v podobě vlastního školitele, naskýtá se samozřejmě řešení, kterým je outsourcing. Tedy externí společnost, která Vám zajistí prvotřídní a kvalifikovanou bezpečnost práce. Výtečné služby, jež budou zaštítěny špičkovým a odborným týmem lidí, kteří vědí, co dělají.Jednou z takových firem je i CIVOP s.r.o. Expert na několik oblastí, který se honosí velice dlouhou a úspěšnou minulostí, během níž získal stovky referencí. Své kvality prezentuje ve všech oblastech České republiky a dokonce i na Slovensku. Povinné a nutné bezpečností procesy jsou zajišťovány libovolnému počtu lidí a především v naprosto rozdílných profesích. Nemusí to být pouze BOZP, ale také požární ochrana, životní prostředí a jiné odborné způsobilosti. Zkušení koordinátoři se postarají o celý průběh těchto seminářů, od A až do Z. Díky aktuálnosti a stálé obnově prezentovaných informací se Vám dostanou pouze současné a potřebné informace, jež jsou zapotřebí. CIVOP s.r.o. patří i mezi pravidelné spolupracovníky státních organizací, měst a obcí, kde se provádí jakékoliv bezpečnosti práce.Nechte si provést analýzu BOZP a zjistěte, zda Vaše firma potřebuje bezpečnost práce a v jakém rozsahu. Obraťte se v tomto ohledu na zkušeného experty s letitou praxí, kteří Vám zajistí služby na té nejvyšší úrovni. Praktikujte také efektivní e-learning a vyzkoušejte speciální online systém, který Vám umožní provádět bezpečnost práce prostřednictvím internetu. Řešení, které zkrátka nemá obdoby.

Úklidové firmy, které se o Vás postarají

Nepořádek trápí jistě spoustu z nás, respektive následný úklid, na který má stále více lidí, čím dál méně času. Je to způsobeno určitě uspěchaným životním tempem, spoustou pracovních aktivit a samozřejmě i rodinnou zábavou, jíž obětujeme adekvátní množství svého drahocenného času. Právě tyto nevlídné a mnohdy obtěžující procesy za Vás mohou vyřešit úklidové firmy, které se přímo specializují na čistou domácnost svých klientů. Nepořádek trápí jistě spoustu z nás, respektive následný úklid, na který má stále více lidí, čím dál méně času. Je to způsobeno určitě uspěchaným životním tempem, spoustou pracovních aktivit a samozřejmě i rodinnou zábavou, jíž obětujeme adekvátní množství svého drahocenného času. Právě tyto nevlídné a mnohdy obtěžující procesy za Vás mohou vyřešit úklidové firmy, které se přímo specializují na čistou domácnost svých klientů.Mezi takové subjekty se již několik dlouhých let řadí také firma COMPLEX s.r.o., která své služby zajišťuje na poměrně vysoké úrovni. Výsledkem toho jsou stovky zákazníků, kteří byli s těmito službami dlouhodobě spokojeni. V rámci zmíněné společnosti se Vám dostane pokrytí všech neobdivovaných činností v domácnosti. Jak by se Vám líbilo, kdyby Vám někdo umyl okna, vysál koberce, vytřel podlahu a zbavil Vás prachu i na tom nejméně dostupném místě? Tým odpovědných pracovníků se může postarat také o čištění sedacích souprav a jiných prvků interiérů. Ve své podstatě Vám úklidové firmy tohoto ražení provedou vše, oč je požádáte. Jakékoliv náročné požadavky budou konzultovány již při prvotní schůzce, během níž se dozvíte předpokládanou cenu, termín realizace a spoustu dalších podstatných informací.Kromě jiného můžete v této době získat také poukaz na slevu 300,- Kč na úklid v domácnosti, pakliže Vaše zakázka bude v minimální výši 1.500,- Kč bez DPH. I to je velice vstřícný krok, který jistě s nadšením využije kdejaká hospodyňka. Svěřte svoji nevyčištěnou domácnost do rukou odborné společnosti COMPLEX s.r.o., která se stane Vaší pravou rukou při úklidu libovolného rozsahu. Myslete na to, že čistota a pořádek jsou důležitými potřebami každého z nás.