Řada lékařů povzbuzuje maminky, aby své dítě kojily. V potaz je však třeba brát matčino zdraví a životní styl rodiny. Je-li ti pro vás těžké rozhodnutí, zda kojit či nikoliv, poraďte se se svým porodníkem či ošetřujícím lékařem.

Prospěšnosti kojení je neoddiskutovatelná. Mateřské mléko miminku dodává proteiny, které snižují nebezpečí infekce středního ucha, trávicího a dýchacího ústrojí. Snižuje nebezpečí alergií z jídla, vyvolává méně zažívacích potíží, jako je zácpa nebo průjem. A v neposlední řadě snižuje nebezpečí pozdějšího vzniku chronických onemocnění.

Začínáme kojit

Kojit v podstatě můžete hned po porodu, a to i přesto, že až prvních pět dnů mléčné žlázy místo mateřského mléka produkují tzv. mlezivo. Tato první strava novorozenci bohatě stačí. Než si na kojení zvyknete, možná vám nalité prsy a sání dítěte budou nepříjemné. Možná se dostaví i nepříjemná bolest prsu při kojení. Věřte ale, že většinou se jedná o dočasné problémy, které vyřeší čas.

Správná poloha

Základem úspěchu je osvojení správné techniky kojení. S tím by vám měla pomoci laktační poradkyně přímo v porodnici. Nejdůležitější je správná poloha a technika přisátí. Co se polohy týče, možné je tzv. fotbalové držení, kdy dítě držíte na boku. Vyzkoušet ale můžete i polohu vleže, při níž navíc budete moci odpočívat.

Technika přisátí

Nesmírně důležitá je i správná technika přisátí dítěte, při níž by mělo být celé tělíčko otočení směrem k matce. Ujistěte se také, zda má v ústech celou bradavku a část dvorce. Pokud se dostaví bolest bradavek, je to znamená, že se dítě nepřisálo správně.

Čím více kojíte, tím více mléka budete mít

Kojení je nesmírně účinný přírodní systém nabídky a poptávky. Čím více budete kojit, tím více mléka budou mléční žlázy produkovat. A obráceně. Během prvních šesti týdnů se v každém případě snažte jen minimálně doplňovat kojení umělým mlékem. Tvorba mléka by se vám tím narušila. A pokud se budete potýkat s jakýmikoliv problémy, neváhejte se obrátit na laktační poradkyni.

Kategorie: Zdraví